MEDALLISTS BY EVENT
Event Date Medal Name Club
100m Men 25/05/2019 Gold Ramil Guliyev Fenerbahce Sport Club
    Silver Dominik Záleský VSK Univerzita Brno
    Bronze Kyle de Escofet Birchfield Harriers
100m Extra Men 25/05/2019 Gold Ricardo De Souza Sport Lisboa e Benfica
    Silver Kayhan Özer Fenerbahce Sport Club
    Bronze Alberto Calero Playas de Castellon
400m Men 25/05/2019 Gold Masilo Boitumelo Playas de Castellon
    Silver Jánis Leitis Cosma
    Bronze James Gladman Birchfield Harriers
1.500m Men 25/05/2019 Gold Ferguson Cheruiyot Fenerbahce Sport Club
    Silver Marcin Lewandowski Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Simas Bertasius Cosma
5.000m Men 25/05/2019 Gold Edward Pingua Sport Lisboa e Benfica
    Silver Thierry Ndikumwenayo Playas de Castellon
    Bronze Aras Kaya Fenerbahce Sport Club
400m Hurdles Men 25/05/2019 Gold Aron Koech Fenerbahce Sport Club
    Silver Mark Ujakpor Playas de Castellon
    Bronze Paul Byrne Birchfield Harriers
High Jump Men 25/05/2019 Gold Adrijus Glebauskas Cosma
    Silver Alexis Sastre Playas de Castellon
    Bronze Paulo Conceiçăo Sport Lisboa e Benfica
Triple Jump Men 25/05/2019 Gold Pablo Torrijos Playas de Castellon
    Silver Musa Tüzen Fenerbahce Sport Club
    Bronze Scott Hall Birchfield Harriers
Shot Put Men 25/05/2019 Gold Francisco Belo Sport Lisboa e Benfica
    Silver Sarunas Banevicius Cosma
    Bronze Remco Goetheer Rotterdam Atletiek
Hammer Throw Men 25/05/2019 Gold Özkan Baltaci Fenerbahce Sport Club
    Silver Javier Cienfuegos Playas de Castellon
    Bronze Craig Murch Birchfield Harriers
4x100m Men 25/05/2019 Gold Loďc Wondel Rotterdam Atletiek
      Christopher Garia Rotterdam Atletiek
      Dominique Zwiep Rotterdam Atletiek
      Shaquille Haverkamp Rotterdam Atletiek
    Silver José Lopes Sport Lisboa e Benfica
      Frederico Curvelo Sport Lisboa e Benfica
      Delvis Santos Sport Lisboa e Benfica
      Mauro Pereira Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Jake Porter Birchfield Harriers
      James Gladman Birchfield Harriers
      Eliott Powell Birchfield Harriers
      Leon Reid Birchfield Harriers
100m Women 25/05/2019 Gold Ivet Lalova-Collio Enka
    Silver Rachel Miller Thames Valley Harriers
    Bronze Lorčne Dorcas Bazolo Sporting Clube de Portugal
100m Extra Women 25/05/2019 Gold Clieo Stephenson Thames Valley Harriers
    Silver Lucie Domská USK Praha
    Bronze Emma Beiter Bomme Sparta AM
    Bronze Carmen Marco Valencia Esports
400m Women 25/05/2019 Gold Cátia Azevedo Sporting Clube de Portugal
    Silver Zoey Clark Thames Valley Harriers
    Bronze Malgorzata Holub-Kowalik Enka
800m Women 25/05/2019 Gold Noelie Yarigo Sporting Clube de Portugal
    Silver Asli Arik Enka
    Bronze Alena Ulrichová USK Praha
3.000m Women 25/05/2019 Gold Yasemin Can Enka
    Silver Sara Moreira Sporting Clube de Portugal
    Bronze Solange Andreia Pereira Valencia Esports
400m Hurdles Women 25/05/2019 Gold Elif Gören Enka
    Silver Modesta Juste Morauskaite Valencia Esports
    Bronze Aisha Naibe-Wey Thames Valley Harriers
3.000m Steeplechase Women 25/05/2019 Gold Fancy Cherono Sporting Clube de Portugal
    Silver Tugba Güvenç Enka
    Bronze Maria Jose Perez Valencia Esports
Pole Vault Women 25/05/2019 Gold Romana Malácová USK Praha
    Silver Marta Onofre Sporting Clube de Portugal
    Bronze Buse Arikazan Enka
Long Jump Women 25/05/2019 Gold Evelise Veiga Sporting Clube de Portugal
    Silver Fatima Diame Valencia Esports
    Bronze Tugba DaniSmaz Enka
Discus Throw Women 25/05/2019 Gold Irina Rodrigues Sporting Clube de Portugal
    Silver Lisa Brix Sparta AM
    Bronze Nurten Mermer Enka
Javelin Throw Women 25/05/2019 Gold Selena Durna Enka
    Silver Claudia Ferreira Sporting Clube de Portugal
    Bronze Mercedes Chilla Valencia Esports
4x100m Women 25/05/2019 Gold Klára Seidlová USK Praha
      Marcela Pírková USK Praha
      Lucie Domská USK Praha
      Helena Jiranová USK Praha
    Silver Nooralotta Neziri JKU
      Aino Pulkkinen JKU
      Anniina Kortetmaa JKU
      Hanna-Maari Latvala JKU
    Bronze Burcu Erdemir Enka
      Simay Özçiftçi Enka
      Edanur Kiliç Enka
      Ivet Lalova-Collio Enka
200m Men 26/05/2019 Gold Ramil Guliyev Fenerbahce Sport Club
    Silver Christopher Garia Rotterdam Atletiek
    Bronze Leon Reid Birchfield Harriers
800m Men 26/05/2019 Gold Ferguson Cheruiyot Fenerbahce Sport Club
    Silver Marcin Lewandowski Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Ignacio Fontes Playas de Castellon
3.000m Men 26/05/2019 Gold Edward Pingua Sport Lisboa e Benfica
    Silver Simas Bertasius Cosma
    Bronze Benjamin Rainero de Haan Rotterdam Atletiek
110m Hurdles Men 26/05/2019 Gold Yidiel Islay Contreras Playas de Castellon
    Silver Rapolas Saulius Cosma
    Bronze Jake Porter Birchfield Harriers
3.000m Steeplechase Men 26/05/2019 Gold Aras Kaya Fenerbahce Sport Club
    Silver André Pereira Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Mohamed Ali Jelloul Playas de Castellon
Pole Vault Men 26/05/2019 Gold Ersu Sasma Fenerbahce Sport Club
    Silver Diogo Ferreira Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Igor Bychkov Playas de Castellon
Long Jump Men 26/05/2019 Gold Marcos Chuva Sport Lisboa e Benfica
    Silver Daniel Solis Playas de Castellon
    Bronze Feron Sayers Birchfield Harriers
Discus Throw Men 26/05/2019 Gold Lois Maikel Martinez Playas de Castellon
    Silver Aleksas Abromavicius Cosma
    Bronze Irfan Yildirim Fenerbahce Sport Club
Javelin Throw Men 26/05/2019 Gold Edis Matusevicius Cosma
    Silver Leandro Ramos Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Emin Öncel Fenerbahce Sport Club
4x400m Men 26/05/2019 Gold Akin Özyürek Fenerbahce Sport Club
      Ferguson Cheruiyot Fenerbahce Sport Club
      Ilyas Çanakçi Fenerbahce Sport Club
      Aron Koech Fenerbahce Sport Club
    Silver Ricardo Dos Santos Sport Lisboa e Benfica
      Mauro Pereira Sport Lisboa e Benfica
      Joăo Coelho Sport Lisboa e Benfica
      Raidel Morales Sport Lisboa e Benfica
    Bronze Mark Ujakpor Playas de Castellon
      Alberto Gavalda Playas de Castellon
      Juan Gonzalez Playas de Castellon
      Masilo Boitumelo Playas de Castellon
200m Women 26/05/2019 Gold Ivet Lalova-Collio Enka
    Silver Chiara Gherardi Atletica Studentesca
    Bronze Ida Kathrine Karstoft Sparta AM
1.500m Women 26/05/2019 Gold Yasemin Can Enka
    Silver Solange Andreia Pereira Valencia Esports
    Bronze Salomé Afonso Sporting Clube de Portugal
5.000m Women 26/05/2019 Gold Jessica Augusto Sporting Clube de Portugal
    Silver Elena Garcia Valencia Esports
    Bronze Fadime Suna Enka
100m Hurdles Women 26/05/2019 Gold Annimari Korte Valencia Esports
    Silver Nooralotta Neziri JKU
    Bronze Helena Jiranová USK Praha
High Jump Women 26/05/2019 Gold Michaela Hrubá USK Praha
    Silver Pippa Rogan Thames Valley Harriers
    Bronze Saleta Fernandez Valencia Esports
Triple Jump Women 26/05/2019 Gold Patrícia Mamona Sporting Clube de Portugal
    Silver Fatima Diame Valencia Esports
    Bronze Tugba DaniSmaz Enka
Shot Put Women 26/05/2019 Gold Amelia Strickler Thames Valley Harriers
    Silver Emel Dereli Enka
    Bronze Markéta Cervenková USK Praha
Hammer Throw Women 26/05/2019 Gold Berta Castells Valencia Esports
    Silver Kivilcim Salman Enka
    Bronze Katerina Skypalová USK Praha
4x400m Women 26/05/2019 Gold Filipa Martins Sporting Clube de Portugal
      Dorothé Évora Sporting Clube de Portugal
      Noelie Yarigo Sporting Clube de Portugal
      Cátia Azevedo Sporting Clube de Portugal
    Silver BüSra Yildirim Enka
      Elif Gören Enka
      Zeynep Bas Enka
      Malgorzata Holub-Kowalik Enka
    Bronze Martina Hofmanová USK Praha
      Alena Ulrichová USK Praha
      Michaela Bicianová USK Praha
      Marcela Pírková USK Praha