RESULTS

RM Nolan Shaheed USA 4:24.00

Serie 1
             
Pos Bib Order Name
Licence
Country Date of Birth Result
1 3384 13 John Thomson
GBR-3384
GREAT BRITAIN AND N.I. 4:50.85(Q)
2 8156 16 Omar Clok
URU-8156
URUGUAY 4:51.09(Q)
3 2984 1 Paul Fletcher
GBR-2984
GREAT BRITAIN AND N.I. 4:51.47(q)
4 5560 2 Domingo Alvarez Rodriguez
ESP-5560
SPAIN 4:51.54(q)
5 369 3 Peter Hutton
AUS-369
AUSTRALIA 4:53.63(q)
6 3374 9 Steven Taylor
GBR-3374
GREAT BRITAIN AND N.I. 4:58.71
7 5964 7 Miguel Diez Garcia
ESP-5964
SPAIN 5:00.51
8 704 14 Condio Lucas de Lima
BRA-704
BRAZIL 5:19.16
9 5359 5 Mirko Orbovic
SRB-5359
SERBIA 5:25.43
10 4622 6 Crisanto Gabino Ordonez
MEX-4622
MEXICO 5:31.51
11 5342 4 Branislav Ciocov
ROU-5342
ROMANIA 5:39.15
12 3135 10 Graham Lamb
GBR-3135
GREAT BRITAIN AND N.I. 5:48.70
13 7811 15 Angelo DeCollibus
USA-7811
UNITED STATES 5:55.02
14 2932 8 Kevin Dillon
GBR-2932
GREAT BRITAIN AND N.I. 7:48.43
  597 12 Lucien Heyde
BEL-597
BELGIUM DNF
  2857 11 Nicholas Brown
GBR-2857
GREAT BRITAIN AND N.I. DNS
1.500m M60 (MAL) Heat (15 September) 11:10

Serie 2
             
Pos Bib Order Name
Licence
Country Date of Birth Result
1 5295 15 Antonio Vieira
POR-5295
PORTUGAL 4:56.09(Q)
2 4830 1 Ian Calder
NZL-4830
NEW ZEALAND 4:56.23(Q)
3 707 2 Manoel Luiz Teixeira
BRA-707
BRAZIL 4:56.94(q)
4 745 6 Lefterov Boyan
BUL-745
BULGARIA 4:57.64(q)
5 4559 13 Ricardo Cuellar Santin
MEX-4559
MEXICO 5:01.30
6 3028 7 Brian Green
GBR-3028
GREAT BRITAIN AND N.I. 5:01.87
7 5363 12 Milos Trivunovic
SRB-5363
SERBIA 5:02.85
8 5447 14 Michael Forbes
RSA-5447
SOUTH AFRICA 5:12.74
9 3081 10 Nick Holliday
GBR-3081
GREAT BRITAIN AND N.I. 5:14.86
10 302 3 Mark Conyers
AUS-302
AUSTRALIA 5:20.40
11 731 5 Geraldo Catarino Saraiva
BRA-731
BRAZIL 5:37.05
12 1229 8 Heli Hernan Rosero Nino
COL-1229
COLOMBIA 5:46.29
  7478 4 Nils-Goran Hasselkvist
SWE-7478
SWEDEN DNF
  6112 9 Francisco Jose Gandara Gonzalez
ESP-6112
SPAIN DNS
  5071 11 Jan Czastka
POL-5071
POLAND DNS
  5327 16 Jose Luis Ruiz Laboy
PUR-5327
PUERTO RICO DNS
1.500m M60 (MAL) Heat (15 September) 11:20

Serie 3
             
Pos Bib Order Name
Licence
Country Date of Birth Result
1 7433 2 Tore Axelsson
SWE-7433
SWEDEN 4:53.03(Q)
2 4826 5 Geoff Anderson
NZL-4826
NEW ZEALAND 4:53.54(Q)
3 2571 12 Walter Rentsch
GER-2571
GERMANY 4:54.60(q)
4 4071 14 Paolo Gatti
ITA-4071
ITALY 5:04.81
5 7688 16 Oleksandr Lysenko
UKR-7688
UKRAINE 5:07.57
6 1424 6 Ole Middelhede
DEN-1424
DENMARK 5:10.51
7 2349 13 Klaus-Peter-Emil Hertel
GER-2349
GERMANY 5:18.66
8 7167 15 Jose Soler
ESP-7167
SPAIN 5:28.61
9 171 1 Juan Carlos Martinez
ARG-171
ARGENTINA 5:33.28
10 2555 11 Josef Prasler
GER-2555
GERMANY 5:35.38
11 3924 3 Matteo Amoroso
ITA-3924
ITALY 5:36.57
12 947 4 Jose Alarcon
CHI-947
CHILE 5:41.63
13 7977 10 Peter Michaelson
USA-7977
UNITED STATES 5:50.94
14 206 7 Erminio Prafil
ARG-206
ARGENTINA 6:28.33
15 7120 9 Antonio Santos
ESP-7120
SPAIN 6:31.34
  7511 8 Goran Lindqvist
SWE-7511
SWEDEN DNS
1.500m M60 (MAL) Heat (15 September) 11:30

Serie 4
             
Pos Bib Order Name
Licence
Country Date of Birth Result
1 5678 16 Cipriano Benito Ballesteros
ESP-5678
SPAIN 4:55.54(Q)
2 3961 14 Alfredo Bonetti
ITA-3961
ITALY 4:55.83(Q)
3 5314 11 Jorge Luis Ortiz Rivera
PUR-5314
PUERTO RICO 4:56.64(q)
4 3992 6 Paolo Chericoni
ITA-3992
ITALY 4:57.89(q)
5 7193 1 Javier Toro Montero
ESP-7193
SPAIN 4:58.58
6 6583 3 Javier Medrano Sanchez
ESP-6583
SPAIN 5:00.48
7 1742 15 Patrick Barbeau
FRA-1742
FRANCE 5:03.56
8 5741 12 Manuel Calvo Gerardi
ESP-5741
SPAIN 5:04.49
9 6266 10 Juan Carlos Gonzalez Molina
ESP-6266
SPAIN 5:16.40
10 5989 9 Mokhtar El Bouzidi Aguergour
ESP-5989
SPAIN 5:17.22
11 1234 8 Omar Sierra Correa
COL-1234
COLOMBIA 5:17.94
12 9163 13 Francisco Martinez
ESP-6533
SPAIN 5:29.16
13 7893 2 Werner W K Hoeger
USA-7893
UNITED STATES 5:38.64
14 377 5 Anthony Keeghan
AUS-377
AUSTRALIA 5:47.86
15 1562 7 Veijo Jaaskelainen
FIN-1562
FINLAND 5:57.36
16 2759 4 Klaus Ziller
GER-2759
GERMANY 6:22.53
1.500m M60 (MAL) Heat (15 September) 11:40

Qualified: First 2 in each heat (Q) and 8 best peformers (q) advance to Final