Benvinguts al Miting Internacional D’Atletisme Ciutat de Barcelona 2010
Español | English
1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1993 1998 1999 2000 2008

Patrick Sjöberg HISTÒRIA
1987: Patrick Sjoeberg intenta l'impossible
Estadi Joan Serrahima. 10 juny
     Patrick Sjoeberg, que entre salt i salt acostumava fer-li alguna calada a la cigarreta que sempre tenia a la seva mà, es va convertir en la gran estrella de l'edició de 1987. La zona de salt d'alçada del Serrahima es va quedar petita per a poder contemplar les evolucions del saltador suec, que es va quedar en solitari en el concurs amb 2.35m. Com volia agrair al públic la seva col·laboració i notava que es trobava en plena forma, va demanar que el llistó es pugés fins els 2,43m, un centímetre més que el rècord mundial que ell mateix posseïa.
     La expectació va ser màxima, però malauradament Sjoeberg no va poder en cap moment amb aquesta alçada, i es va haver d'acomiadar sense superar els 2,42m que ja mai més no podria millorar. Estava a punt d'arribar al més alt el cubà Javier Sotomayor, que en aquest míting no va participar.
     A les curses masculines hi va haver empat entre Thomas Jefferson, que va guanyar els 100 metres, i Denis Mitchell, triomfador als 200 per una sola centèsima. Va ser molt vibrant la milla, amb victòria de José Luis González davant tota una sèrie de primeres figures de la qual es va despenjar molt d'hora Steve Ovett, que va acabar a la vuitena posició.
     Les proves femenines van ser més desiguals, amb victòries molt clares de Nelli Cooman (100m) o Wendy Sly (3000m). Als 800 metres hi va haver triomf espanyol gràcies a Rosa Colorado, que va batre per poc a una Mayte Zúñiga a qui ja li faltava molt poc per fer el gran salt a la classe internacional. Nellie Cooman

Homes
100m: T. Jefferson USA 10.18, D. Mitchell USA 10.23, J. Santos BRA 10.27
200m: D. Mitchell USA 20.36, T. Jefferson USA 20.37, J. Santos BRA 20.92, M.A. Gómez Campuzano 21.19
400m: B. Cameron JAM 45.61, C. Daniel USA 45.86, A. Heras 46.75
800m: B. Konchellah KEN 1:46.44, D. Kwizera BUR 1:46.99, C. Diomar FRA 1:47.23, A. Vera 1:47.29
Milla: J.L. González 3:54.62, J. Walker NZL 3:55.04, J.M. Abascal 3:55.21, J. Spivey USA 3:55.64, M. O´Sullivan IRL 3:56.33, R. Flynn IRL 3:56.88, P. Scammel AUS 3:57.49, S. Ovett GBR 4:01.82
5000m: A. Antón 13:26.23, F. Couto POR 13:39.53, J.M. Albentosa 14:42.88
110m tanques: R. Woodson USA 13.44, J. Moracho 13.53, C. Sala 13.65
3000m obst.: R. Hackney GBR 8:23.83, P. Sang KEN 8:24.24, H. Marsh USA 8:24.89, D. Ramón 8:29.70
Alçada: P. Sjoeberg SWE 2,35m, H. Banks USA 2,18m, D. Hernández FRA 2,14m, X. Fabián 2,14m
Perxa: B. Pursley USA 5,40m, D. Fraley USA 5,30m, A. Ruiz 5,20m, J. Corella 5,20m
Triple salt: R. Cannon USA 17,05m, J. Taiwo NGR 16,83m, A. Batalla 15,86m
Disc: B. Cooper BAH 64,32m, J.L. Guzmán 54,58m, L. Lizaso 52,68m

Dones
100m: N. Cooman NED 11.42, Y. Díaz 11.70, M. Grossenbacher SUI 11.77
200m: J. Richardson CAN 23.48, M. Grossenbacher SUI 23.74, Y. Díaz 23.86
800m: R. Colorado 2:01.89, M. Zúñiga 2:02.61, M. Pujol 2:03.16
3000m: W. Sly GBR 8:53.55, A.I. Alonso 9:15.28, A. Lorza 9:15.85
400m tanques: J. Brown-King USA 55.94, C. Pérez 57.11, M.J. Isla 1:00.40
Llargada: J. Mitchel NZL 6,28m, G. Miranda 6,09m, E. Roldán 6,07m
Disc: S. Godall 44,06m, M.D. Tobella 42,04m